Jaunumi

Ārstniecības augu eksperimenti turpinās ar baldriāna un pieneņu sakņu izpēti

Ar kumelīšu ķīmiskā sastāva, baldriāna un pieneņu sakņu izpēti  Vides risinājumu institūta un SIA “Field and Forest” pētnieki turpina vairāku Latvijas un ārvalstu ārstniecības augu (baldriāna, kumelītes, pienenes, ehinācijas un kērveles) ģenētisko resursu un ražīguma izvērtējumu.

Vasaras izskaņā vērtēti ārstniecības kumelīšu ģenētisko resursu lauciņi, kas iekopti 2 hektāru eksperimentālajos laukos Priekuļu novadā. No tiem ievākti paraugi, kurus pētnieki nogādājuši laboratorijā, lai turpinātu kumelīšu ķīmiskā sastāva analīzi.

Lai noteiktu labāko agrotehnisko pieeju augstas un kvalitatīvas baldriāna un pieneņu ražas ieguvei, septembri un oktobri pētnieki pavada, vācot šo augu paraugus, novērtējot to apjomu un kvalitāti. Pirmie rezultāti liecina, ka ražošanas laukos gan pienenēm, gan baldriānam saknes attīstās spēcīgāk, tāpēc tajos iegūstama lielāka raža.

Izpētes darbi norisinās projekta “Ārstniecības un aromātisko augu ģenētiskās daudzveidības palielināšana”. Nr.1.1.1.1./16/A/307 ietvaros. To finansiāli atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF),  Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.1. pasākuma “Praktiskās ievirzes pētījumi” ietvaros.