Your address will show here +12 34 56 78

#teirdarbs
SIA “Field and Forest” ir bioloģiskās lauksaimniecības uzņēmums, kas specializējas ārstniecības augu apstrādē un pārstrādē. Paplašinot darbības sfēru, aicinām uzņēmumam pievienoties kvalitātes speciālistu:
Darba uzdevumi:
 • Veikt ārstniecības augu apstrādes un pārstrādes procesu kvalitātes kontroli;
 • Veikt galaproduktu (gatavo tēju un ēterisko eļļu) kvalitātes kontroli;
 • Uzturēt kvalitātes vadības un kontroles sistēmas (HACCP, GAP);
 • Piedalīties jaunu produktu izstrādē.
 •  
Piedāvājam:
 • Pilna laika darbu Priekuļos, Izstādes ielā 2;
 • Nepieciešamās apmācības darba veikšanai;
 • Darba algu no 1000 € līdz 1500 € (bruto), atkarībā no iepriekšējās pieredzes un prasmēm;
 • Veselības apdrošināšanu.
 •  
Prasības:
 • Augsta atbildības izjūta un precizitāte;
 • Izglītība vai iesākta izglītība bioloģijā, biotehnoloģijās, ķīmijā vai vides zinātnē tiks uzskatīta par priekšrocību;
 • Darba pieredze ražošanas uzņēmumā (darba pieredze kvalitātes kontrolē tiks uzskatīta par priekšrocību);
 • Vēlamas angļu valodas prasmes;
 • Interese un zināšanas par ārstniecības augiem un to pielietojumu kosmētikā, pārtikā un farmācijā tiks uzskatītas par priekšrocību.
Vairāk par uzņēmumu: www.fieldandforest.lv
Interesentiem lūdzam sūtīt CV un nelielu sevis aprakstu uz e-pastu liene.kienkas@fieldandforest.lv, līdz 2020. gada 20. martam. Jautājumu gadījumā zvanīt +371 27810587 (Liene).
0

SIA “Field and Forest” sadarbībā ar sadzīves ķīmijas produktu ražotāju “Mayeri Industries AS” radījuši inovatīvu produktu no vietējiem dabas resursiem – bioloģiskās ēteriskās eļļas saturošas un ūdenī šķīstošas veļas mazgāšanas kapsulas.

 

Pasaulē arvien turpina pieaugt pieprasījums pēc apkārtējai videi un sabiedrības veselībai draudzīgām precēm un pakalpojumiem. Bioloģiskās lauksaimniecības uzņēmums SIA “Field and Forest” sadarbībā ar Igaunijā lielāko sadzīves ķīmijas produktu ražotāju “Mayeri Industries AS” apvienojuši savas zināšanas, pieredzi un resursus, lai izstrādātu inovatīvu produktu no vietējiem dabas resursiem. Jaunais produkts ir trīsdaļīga, ūdenī šķīstoša veļas mazgāšanas kapsula, kuras ķīmiskajā sastāvā ir iestrādātas bioloģiskās piparmētru un priežu skuju ēteriskās eļļas. Produkts pieejams lielākajos mazumtirdzniecības ķēžu veikalos Igaunijā un Latvijā.

 

Produkta izstrādes gaitā partneruzņēmumi veica tirgus izpēti, rūpniecisko pētījumu un produkta prototipa izstrādi. Izpētes gaitā atlasītas produkta iecerei un patērētāju vēlmēm atbilstošākās ārstniecības un aromātisko augu sugas, izstrādāti ražošanas protokoli ēterisko eļļu iegūšanai, veikta augu ķīmiskā sastāva analīze, izpētīti produkta ražošanas procesu tehnoloģiskie aspekti un izstrādāts videi draudzīgs iepakojums. Lai iepazīstinātu plašāku auditoriju ar jauno produktu, 2019.gada nogalē “Mayeri Industries AS” uzsāka komunikācijas un mārketinga kampaņu Latvijas un Igaunijas masu medijos un mazumtirdzniecības veikalu ķēdēs.


Vairāk par projektu šeit.

Produkta izstrādāts ar Interreg V-A Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas atbalstu (projekta Nr. EST-LAT 82).

Šis raksts atspoguļo autora uzskatus. Interreg V-A Igaunijas – Latvijas pārrobežu programmas vadošā iestāde nav atbildīga par to, kā šī informācija var tikt izmantota.

Par uzņēmumiem

“Mayeri Industries AS” ir lielākais sadzīves ķīmijas produktu ražotājs Baltijas valstīs. Tas pārdod produktus Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā un ir pārliecināts, ka mazgāšanas līdzekļus var ražot videi draudzīgi. Mayeri Industries AS ir lielākais produktu portfelis Eiropā, kuram piešķirts ES Ecolabel sertifikāts. SIA “Field and Forest” ir sertificēts bioloģiskās lauksaimniecības uzņēmums, kas darbojas kopš 2005. gada. Tas ražo un pārstrādā ārstniecības un aromātiskos augus, un ir viens no lielākajiem bioloģisko kumelīšu audzētājiem Austrumeiropā. Uzņēmuma pētniecības un attīstības aktivitātes ir saistītas ar augu ģenētiskās daudzveidības palielināšanu, tradicionālo zināšanu ievākšanu, jaunu audzēšanas tehnoloģiju attīstību un augstas pievienotās vērtības produktu izstrādi.

0

Aizvadītas jau divas izpētes sezonas, kurās SIA “Field and Forest” un Vides risinājumu institūta (VRI) pētnieki izstrādā jaunas metodes žeņšeņa (Panax spp.) un Ķīnas zirdzenes (Angelica sinensis) audzēšanai un sadarbībā ar tējas pārstrādes uzņēmumu SIA “Bargi” attīsta jaunus pārtikas produktus.

Attēlā redzamas viengadīgas žeņšeņa saknes. Attēls: Field and Forest.

Noslēgusies jau otrā sezona, kurā “Field and Forest” un VRI pētnieki dažādos apstākļos pēta žeņšeņa un Ķīnas zirdzenes augus. Pēc augu audzēšanas izpētes dažādos apstākļos pētnieki kopā ar SIA “Bargi” attīstīs jaunus pārtikas produktus. Ņemot vērā, ka žeņšeņs un Ķīnas zirdzene ir daudzgadīgi augi, pētnieki 2019. gada izpētes sezonā turpināja veikt pirms gada sēto un stādīto augu novērojumus. Pastiprinātu uzmanību pētnieki pievērsa tam, kā žeņšeņa attīstību ietekmē dažāda gaismas intensitāte, meteoroloģiskie apstākļi un augsnes īpatnības. Vērtējot dažādus noēnojumu veidus – gan dabisko (meža ekosistēmā), gan mākslīgo (mākslīgā ēnojuma nojumes). Lai atrastu piemērotāko audzēšanas tehnoloģiju abiem augiem, pētnieki izmēģina dažādus audzēšanas veidus, piemēram, ženšeņu audzējot gan uz lauka, gan meža ekosistēmā. Šobrīd norisinās abu augu sugu ziemošanas ietekmes izpēte. Pētnieki veic meteoroloģisko apstākļu novērojumus, lai pavasarī spētu noteikt to ietekmi uz augu pārziemošanu.

Tā kā abas augu sugas ir daudzgadīgas, augu kvalitātes novērtēšanai saknes varēs ievākt tikai pēdējā izmēģinājuma sezonā – 2021. gadā. Neskatoties uz to, pētnieki jau šobrīd sadarbojas ar SIA “Bargi”, kas veido un izmēģina dažādus jaunus tējas maisījumus, iekļaujot tajos žeņšeņu un Ķīnas zirdzeni, lai iegūtu tēju ar labām garšas īpašībām un vienlaicīgi arī labu kvalitāti.

Inovatīvas žeņšeņa un Ķīnas zirdzenes audzēšanas tehnoloģijas tiek izstrādātas ES Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) Lauku attīstības programmas (LAP) 16.pasākuma Sadarbība 16.2. apakšpasākuma “Atbalsts jaunu produktu, metožu, procesu un tehnoloģiju izstrādei” atbalstītā projekta “Inovatīvu žeņšeņa un Ķīnas zirdzenes audzēšanas tehnoloģiju un pārtikas produktu izstrāde” (Nr. 17-00-A01620-000008) ietvaros.

Vairāk par projektu iespējams uzzināt šeit.

0

SIA “Field and Forest” un Vides risinājumu institūta (VRI) pētnieku komanda 2020. gada sezonu uzsākuši ar deviņu pavasara ārstniecības un aromātisko augu dīgtspējas izpēti dažādos apstākļos un piemērotāko diedzēšanas tehnoloģiju izstrādi.


Augu dīgtspējas izpēte ir viens no soļiem inovatīvu audzēšanas tehnoloģiju izstrādē savvaļas pavasara ārstniecības un aromātisko augu kultivēšanai bioloģiskos audzēšanas apstākļos potenciālai komerciālai izmantošanai medicīnā, kosmētikā un pārtikā.  VRI un SIA “Field and Forest” pētnieku komanda to izstrādā kopā ar Latvijas Organiskās sintēzes institūtu.

 

Latvijā savvaļā aug ārstniecības un aromātisko augu sugas ar augstu tirgus potenciālu un vienlaicīgi atšķirīgām bioloģiskajām īpašībām – gaiļbiksīte (Primula veris), smaržīgā madara (Galium odoratum), parastā zalktene (Daphne mezereum), parastā māllēpe (Tussilago farfara), pļavas silpurene (Pulsatilla pratensis), parastā kreimene (Convallaria majalis), efeju sētložņa (Glechoma hederacea), lielā strutene (Chaledonium majus) un raspodiņš (Alchemilla spp.). Pētnieki uzsākuši visu 9 augu sugu izpēti, izvērtējot galvenos riskus to komerciālai audzēšanai un meklējot risinājumus to novēršanai.

 

Šajā sezonā pētnieki pastiprinātu uzmanību pievērsuši augu sēklu dīgtspējas izpētei, lai novērtētu, kā vislabāk sadiedzēt katru no projektā pētītajām sugām. Sēklu diedzēšanas tehnoloģiju izstrādes procesā viņi izmēģina arī dažādas diedzēšanas vides – audzēšanas kamerās un siltumnīcā, mēģinot atrast katrai augu sugai piemērotāko. Sēklām ir liela nozīme ražas iegūšanā, jo tās nodrošina labu sējumu sadīgšanu, veicina veselīgu un produktīvu augu veidošanos, ierobežo sējumu nezāļu apjomu, kā arī paaugstina mēslojuma izmantošanas efektivitāti.

2019. gada rudens izpētes sezonā Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātnieki uzsāka aktīvo vielu satura analīzi sēklām un augu daļām, kas ievāktas vasarā aizvadītajās ekspedīcijās. Šīs analīzes ļaus pētniekiem novērtēt Latvijas savvaļā augošo augu sugu ģenētiskos resursus, kā arī to komerciālās audzēšanas riskus un iespējas.

Pavasara augu sēklu diedzēšanas izpēte un aktīvo vielu analīze norisinās projekta “Inovatīvi risinājumi pavasara savvaļas ārstniecības un aromātisko augu audzēšanas tehnoloģijās un izmantošanā” (Nr. 1.1.1.1/18/A/043) ietvaros.Tas tiek īstenots ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF),  Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.1. pasākuma “Praktiskās ievirzes pētījumi” atbalstu.

 

Vairāk par projektu iespējams uzzināt šeit.

0

SIA “Field and Forest” un Vides risinājumu institūta (VRI) zinātnieki Dr. Ilva Nakurte un Dr. Arta Kronberga un Dr. Andrea Primavera prezentēja ārstniecības un aromātisko augu pētījuma rezultātus “6. Pasaules Ārstniecības un aromātisko augu kongresā”, kas 2019. gada novembrī norisinājās Kiprā.

 
Tādi savvaļā augošie ārstnieciskie un aromātiskie augi kā ārstnieciskais baldriāns (Valeriana officinalis L.), ārstniecības kumelīte (Matricaria recutita), šaurlapu ehinācija (Echinacea angustifolia), ārstniecības pienene (Taraxacum officinale) un kērvele (Saposhnikovia divaricata) ir pazīstami ar savu aktīvo vielu augsto koncentrāciju. Šī iemesla dēļ tos izmanto farmācijā un kosmētikas industrijā visa pasaulē. Trīs gadu garumā starptautiska zinātnieku komanda speciāli izveidotā eksperimentālajā dārzā Priekuļu novadā, kurā vērtēja augstāk minēto augu sugu genotipu ģenētiskos resursus, piemērotākos augšanas apstākļus, ražas ievākšanas un citus parametrus. Šobrīd norisinās izpētes pēdējais posms, kurā pētnieki atlasa Latvijas klimatam atbilstošākos ārstniecības augu genotipus, kā arī attīsta inovatīvu metodiku Latvijā sastopamo ārstniecības un aromātisko augu kultivēšanai.

Lai dalītos ar pētījuma “Ārstniecības un aromātisko augu ģenētiskās daudzveidības palielināšana” gaitā iegūto pieredzi un rezultātiem, pētnieku komanda (Dr. Ilva Nakurte un Dr. Arta Kronberga un Dr. Andrea Primavera) piedalījās 6. Pasaules ārstniecības un aromātisko augu kongresā. Zinātnieki kongresā sniedza prezentācijas par divām tēmām – “Bioloģiski aktīvās vielas, kas iegūtas no dažādos Latvijas reģionos augošu ārstniecisko baldriānu (Valeriana officinalis L.) saknēm” un “Bioloģiskajai lauksaimniecībai atbilstošas ārstniecības pienenes (Taraxacum officinale) audzēšanas tehnoloģijas”. Ar prezentētajiem materiāliem iespējams iepazīties šeit.

Pētījums “Ārstniecības un aromātisko augu ģenētiskās daudzveidības palielināšana” tuvojas noslēgumam. Pētnieki šobrīd veic augstāk minēto augu paraugu ķīmiskās analīzes un rezultātu apkopošanu. Pēc rezultātu apkopošanas un datu analīzes pētnieki atlasīs katrai sugai piemērotāko audzēšanas tehnoloģiju.

Pētījums norisinās projekta “Ārstniecības un aromātisko augu ģenētiskās daudzveidības palielināšana”. Nr.1.1.1.1./16/A/307 ietvaros. To finansiāli atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF),  Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.1. pasākuma “Praktiskās ievirzes pētījumi” ietvaros. 

Vairāk par projektu iespējams uzzināt šeit.

0

Nr. Est-Lat 128, Herbal Water

Ņemot vērā klimata pārmaiņu un zemes apsaimniekošanas prakšu ietekmi uz vides un dabas resursiem, kā arī cilvēku dzīves kvalitāti, patērētāju vidū arvien pieaug pieprasījums pēc vietējas izcelsmes dabīgiem produktiem. Projektā apvienojuši spēkus divi uzņēmumi – SIA “Field and Forest” no Latvijas un “Mayeri Industries” AS no Igaunijas, ar vienotu mērķi izstrādāt jaunus produktus: dabai draudzīgus šķidros mājsaimniecības tīrīšanas un personīgās kopšanas līdzekļus, kuru pamatā ir augu ūdens, kas darbojas kā dabīga smaržviela. Organiskais augu valsts ūdens tiks iegūt no vietējiem augiem (piemēram – kumelītes, kliņģerītes, piparmētras, citronmētras, priedes, egles u.c.). To izmantošana ļaus aizstāt sintētiskās ķīmiskās vielas, kas pašlaik lielos apjomos tiek izmantotas šķidrajos mājsaimniecības tīrīšanas un personīgās higiēnas līdzekļos. Tādējādi projekta laikā pētnieki un jomas eksperti izstrādās reālas pievienotās vērtības produktus, kā arī mazinās kaitīgo ietekmi uz vidi.

Abi projektā iesaistītie uzņēmumi ir līderi savā jomā. Sagaidāms, ka to pieejamie resursi un ekspertīze ļaus apmierināt tirgū un projekta teritorijā esošo pieprasījumu. Bioloģiski sertificētā lauksaimniecības uzņēmuma (Field and Forest) pārziņā ir apjomīgi zemes resursi, kas ļaus regulēt izejmateriālu audzēšanas apjomu un novākšanu. Savukārt mājsaimniecības produktu ražotājs (Mayeri) tīrīšanas un higiēnas līdzekļu tirgū darbojas vairāk nekā 20 gadus, līdz ar to pārzina produktu ražošanas procesus un kvalitātes, kā arī tirgus pieprasījuma izmaiņas un aktualitātes. Projekts ir nozīmīgs solis partneru sadarbības veidošanā un stiprināšanā, atnesot katrai no pusēm jaunas zināšanas, paplašinātu sadarbības tīklu, lielākas pārrobežu sadarbības spējas un dziļāku Igaunijas un Latvijas tirgus un uzņēmējdarbības kultūras izpratni.

Mērķis:

Projekta mērķis ir apvienot partneru zināšanas, pieredzi un citus resursus, lai izstrādātu jaunu produktus – dabai draudzīgus šķidros tīrīšanas un personīgās higiēnas līdzekļus, kuru pamatā ir augu valsts ūdens kā dabīgā smaržviela.

Aktivitātes:

1. Jaunu produktu izstrāde. Tā ietver rūpniecisko pētniecību un eksperimentālo izstrādi. Rūpnieciskajos pētījumos pētnieki, eksperti un speciālisti apgūs jaunas zināšanas un prasmes, kas nepieciešamas produktu izstrādei. Eksperimentālās izstrādes rezultātā tiks radīti produktu prototipi, kas tiks testēti, izmēģināti, pārbaudīti un apstiprināti reālos ekspluatācijas apstākļos. Jaunu produktu izstrādes procesā notiks arī vienas testa partijas ražošana katram šķidrā mājsaimniecības tīrīšanas izstrādājumam un viena testa partija personīgās higiēnas līdzekļiem;

2. Mārketinga aktivitātes. Mārketinga stratēģijas un dažādu mārketinga un komunikācijas materiālu izstrāde produktu atpazīstamības un pieprasījuma veicināšanai, kā arī pozicionēšanai tirgū.

Projekta norise: no 2019. gada 1. augusta līdz 2020. gada 30. novembrim.

Partneri: SIA “Field and Forest”, “Mayeri Industries” AS

Projektu līdzfinansē: Eiropas Reģionālās Attīstības Fonds, Interreg V-A – Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programma un projekta partneri.

Projekta kopējais finansējums: EUR 492 083.15 , tajā skaitā ERAF līdzfinansējums EUR 337 257.72 .

Šis raksts atspoguļo autora uzskatus. Interreg V-A Igaunijas – Latvijas pārrobežu programmas vadošā iestāde nav atbildīga par to, kā šī informācija var tikt izmantota.

0

Lauksaimniecības eksperti un bioloģisko saimniecība SIA “Field and Forest” sadarbībā ar Vides risinājumu institūta (VRI) pētniekiem, kā arī Latvijas Organiskās sintēzes institūtu uzsākuši inovatīvu 9 savvaļas pavasara ārstniecības un aromātisko augu bioloģiskas audzēšanas tehnoloģijas izstrādi.

Ziedoša smaržīgā madara. Attēls: VRI.

Jaunākās pasaules tirgus tendences uzrāda arvien pieaugošu pieprasījumu pēc komerciāli audzētiem aromātiskajiem un ārstniecības augiem. Latvijā savvaļā aug ārstniecības un aromātisko augu sugas ar augstu tirgus potenciālu un vienlaicīgi atšķirīgām bioloģiskajām īpašībām – gaiļbiksīte (Primula veris), smaržīgā madara (Galium odoratum), parastā zalktene (Daphne mezereum), parastā māllēpe (Tussilago farfara), pļavas silpurene (Pulsatilla pratensis), parastā kreimene (Convallaria majalis), efeju sētložņa (Glechoma hederacea), lielā strutene (Chaledonium majus) un raspodiņš (Alchemilla spp.). Lai pētāmajām sugām atrastu jaunus pielietojumu veidus zinātnieku un lauksaimniecības ekspertu komanda izstrādā inovatīvas tehnoloģijas šo augu kultivēšanai bioloģiskos audzēšanas apstākļos potenciālai komerciālai izmantošanai medicīnā, kosmētikā un pārtikā.

Raspodiņš izmēģinājuma dārzos Priekuļu novadā. Attēls: VRI.

Lai izstrādātu Latvijas apstākļiem piemērotākās audzēšanas tehnoloģijas un pielietojumu veidus, pētnieki veica arī vēsturisko un esošo zināšanu izpēti par pavasara augu izmantošanu. 2019. gada vasaru pētnieki aizvadījuši etnobotānikas ekspedīcijās, kur intervēja vietējos iedzīvotājus par pētāmo pavasara augu izmantošanu. Pētnieki devās uz Rūjienas novadu (lauku teritorijās ārpus pilsētas – Vilpukas, Ipiķu, Jeru un Lodes pagastos), kur intervēja 24 vietējos iedzīvotājus un Naukšēnu novadu (Naukšēnu un Ķoņu pagastos), kur veica intervijas 14 cilvēkiem. Kopumā ekspedīciju laikā intervēti 38 respondenti, kuri ir vecāki par 40 gadiem. No intervētajiem respondentiem 29 ir sievietes un 9 – vīrieši. Ekspedīciju rezultātā pētnieki ieguva jaunu un negaidītu informāciju. Piemēram, smaržīgā madara un efeju sētložņa aptaujātajiem respondentiem nebija pazīstama, bet minētajos novados visvairāk ikdienā lietots raspodiņš.

Lai novērtētu vietējo augu ģenētiskos resursus un to komerciālās audzēšanas riskus un iespējas, šajā sezonā pētnieki devās arī sēklu un augu daļu ievākšanas ekspedīcijās. Pēc tam veica to ķīmisko parametru analīzi. To augu sēklas, kas spēj izdīgt īsā laika periodā, uzreiz pēc ievākšanas tika izsētas izmēģinājumos Priekuļu novadā. Tām sugām, kurām izdīgšanas process ir ilgāks, pētnieki pētīs dažādas metodes sēklu diedzēšanas paātrināšanai.

Pēc diedzēšanas metožu izpētes nākošajā pavasarī tiks uzsākti izmēģinājumi, lai pētītu, kā šos augus audzēt bioloģiskajā lauksaimniecībā.

Pētījums tiek veikts projekta Inovatīvi risinājumi pavasara savvaļas ārstniecības un aromātisko augu audzēšanas tehnoloģijās un izmantošanā (Nr. 1.1.1.1/18/A/043) ietvaros. Projektu atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF),  Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.1. pasākuma “Praktiskās ievirzes pētījumi” ietvaros.

Vairāk par projektu šeit.

0

SIA “Field and Forest” un Vides risinājumu institūta pētnieki intensīvi strādā, lai pabeigtu lauku darbu sezonu 5 ārstniecības un aromātisko augu eksperimentālajā dārzā Priekuļu novadā.

2019. gada rudens ir eksperimentālā dārza pēdējā sezona. Tā noslēdz 3 gadu izpēti, kuras laikā pētnieki veica 5 ārstniecības augu (ārstnieciskais baldriāns (Valeriana officinalis L.), ārstniecības kumelīte (Matricaria recutita), šaurlapu ehinācija (Echinacea angustifolia), ārstniecības pienene (Taraxacum officinale) un kārvele (Saposhnikovia divaricata) genotipu, piemērotu augšanas apstākļu, ražas un citu parametru ievākšanu un analīzi. Tās rezultātā pētnieki atlasīs Latvijas klimatam atbilstošākos ārstniecības augu genotipus, kā arī attīstīs inovatīvu metodiku Latvijā sastopamo ārstniecības un aromātisko augu kultivēšanai.

Baldriāna auga sakne eksperimentālajā dārzā Priekuļu novadā. Attēls: SIA “Field and Forest”.

Septembrī un oktobrī turpinājās intensīva agrotehnisko izmēģinājumu rakšana un ģenētisko resursu paraugu ievākšana baldriānam, pienenei, kārvelei un ehinācijai. Šo augu saknes pētnieki ievāca, svēra, žāvēja un tām veica ķīmiskās analīzes. Pēc lauku darbu noslēgšanās sekos pēdējā pētījuma fāze, kurā atlasīs bioloģiski un ekonomiski vērtīgākos un Latvijas klimatam piemērotākos ārstniecības un aromātisko augu genotipus un to audzēšanas tehnoloģijas, kuras varēs izmantot ražotāji farmācijas un kosmētikas industrijās.

Kārveles auga sakne eksperimentālajā dārzā Priekuļu novadā. Attēls: Field and Forest.

Pirmie vērojumi liecina, ka vietējās pienenes ļoti labi piemērojušās augšanai ražošanas laukos. Pēc datu analīzes pētnieki atlasīs tās pieneņu šķirnes, kuras audzēšanai piemērojušās vislabāk. Savukārt baldriāna vietējie resursi uz audzēšanu ražošanas laukos reaģējuši ļoti atšķirīgi.  Lai varētu izdarīt kādus secinājumus, pētniekiem jāveic rūpīga baldriāna datu apkopošana un analīze. Pārējo augu – kārveles, ehinācijas un kumelītes, datu apstrāde un analīze sekos pēc eksperimentālā dārza lauka datu ievākšanas kampaņas beigām.

Ārstniecības un aromātisko augu eksperimentālo lauku iekopšana un augu novērtēšana norisinās projekta “Ārsntiecības un aromātisko augu ģenētiskās daudzveidības palielināšana”. Nr.1.1.1.1./16/A/307 ietvaros. To finansiāli atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF),  Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.1. pasākuma “Praktiskās ievirzes pētījumi” ietvaros. 

Vairāk par projektu iespējams uzzināt šeit.

0

2019.gada oktobrī lielākais Igaunijas sadzīves ķīmijas ražošanas uzņēmumiem “Mayeri industries AS” prezentēs inovatīvu produktu – bioloģiskās ēteriskās eļļas saturošu ūdenī šķīstošu veļas mazgāšanas kapsulu. Tas ir izstrādāts ciešā sadarbībā ar Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības uzņēmumu SIA “Field and Forest” Interreg V-A Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas ietvaros (projekta identifikācijas numurs EST-LAT82) . 

Jaunais produkts ir trīsdaļīga veļas mazgāšanas kapsula, kuras ķīmiskajā sastāvā iestrādātas bioloģiskās piparmētru un priežu skuju ēteriskās eļļas. Produkts būs pieejams lielākajos mazumtirdzniecības ķēžu veikalos Igaunijā un Latvijā, tādējādi reaģējot uz arvien pieaugošo patērētāju pieprasījumu pēc dabiskiem un no vietējām izejvielām ražotiem produktiem.

Jaunā produkta izstrādes gaitā partneruzņēmumi ir veikuši tirgus izpēti, rūpniecisko pētījumu un produkta prototipa izstrādi. Izpētes gaitā tika atlasītas produkta iecerei un patērētāju vēlmēm atbilstošākās medicīnas un aromātisko augu sugas, izstrādāti ražošanas protokoli ēterisko eļļu iegūšanai, veikta augu ķīmiskā sastāva analīze un izpētīti produkta ražošanas procesu tehnoloģiskie aspekti un iepakojuma attīstības iespējas.

Papildus iepriekš minētajam SIA “Field and Forest” un “Mayeri industries AS” darbinieki ir piedalījušies kopējās apmācībās par jaunākajām tendencēm aprites ekonomikas un bioekonomikas jomās un praktiskajās darbnīcās par jaunu bioloģiskajos resursos balstītu produktu attīstību. 

Par uzņēmumiem

Mayeri Industries AS ir lielākais sadzīves ķīmijas produktu ražotājs Baltijas valstīs. Tas pārdod produktus Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā un ir pārliecināts, ka mazgāšanas līdzekļus var ražot videi draudzīgi. Mayeri Industries AS ir lielākais produktu portfelis Eiropā, kuram piešķirts ES Ecolabel sertifikāts. SIA “Field and Forest” ir sertificēts bioloģiskās lauksaimniecības uzņēmums, kas darbojas kopš 2005.gada. Tas ražo un pārstrādā ārstniecības un aromātiskos augus, un ir viens no lielākajiem bioloģisko kumelīšu audzētājiem Austrumeiropā. Uzņēmuma pētniecības un attīstības aktivitātes ir saistītas ar augu ģenētiskās daudzveidības palielināšanu, tradicionālo zināšanu ievākšanu, jaunu audzēšanas tehnoloģiju attīstību un augstākas pievienotās vērtības produktu attīstību.

0

Jūlijā noslēdzies pavasara augu ziņošanas konkurss, kurā SIA “Field and Forest”, Vides risinājumu institūts (VRI) un Latvijas Dabas fonds (LDF) aicināja Latvijas iedzīvotājus ziņot par deviņu pavasara augu sugu atradnēm Vidzemē un Latgalē. Noskaidroti čaklākie un precīzākie dalībnieki, kā arī vērtīgāko atradņu ziņotāji,  kuri balvā saņems lidojumu ar privātu lidmašīnu pāri Gaujas ielejai.

1.attēls. VRI pētnieki aicināja ziņot par 9 pavasara augu sugu– parastās zalktenes, parastās kreimenes, efeju sētložņas, lielās strutenes, gaiļbiksītes, pļavas silpurenes, parastās māllēpes, raspodiņa un smaržīgās madaras, atradnēm. Attēli: VRI.

Lai noskaidrotu pavasara augu atradnes Vidzemē un Latgalē, no kurām būtu vērtīgi ievākt Latvijas augu ģenētisko materiālu, no šī gada februāra līdz pat jūnija beigām VRI pētnieki aicināja Latvijas iedzīvotājus piedalīties pavasara augu ziņošanas konkursā.  Konkursa rezultātā pētnieki veiksmīgi ievākuši nepieciešamos paraugus, kurus turpmāk testēs izmantošanai bioloģiskajā lauksaimniecībā.

2.attēls. Pavasara augu novērojumu skaits dabā, 2019. gada 2.februāris – 30. jūnijs, vietne Dabasdati.lv. Grafika autors: VRI.

Par konkursā ietvertajiem deviņiem pavasara augiem platformā dabasdati.lv saņemti 634 novērojumi. Visvairāk dabā atrasta parastā māllēpe un lielā strutene. Savukārt vismazāk – smaržīgā madara un pļavas silpurene (2.attēls). Gan Vidzemē, gan Latgalē visvairāk novērota parastā māllēpe un lielā strutene. Trešais lielākais novērojumu skaits Vidzemē bijis gaiļbiksītei, savukārt Latgalē – parastajai zalktenei (3.attēls).

3.attēls. Pavasara augu novērojumu skaits Vidzemē un Latgalē, 2019. gada 2.februāris – 30. jūnijs, vietne Dabasdati.lv. Grafika autors: VRI.

Konkursa čaklākā atradņu ziņotāja bijusi Renāte Kaupuža. Viņa par 8 sugu atrašanās vietām ziņojusi 147 reizes, tā uzvarot kategorijā par lielāko atradņu skaitu. Visas deviņas konkursā pieteiktās sugas dabā atradušas Tatjana Ignatoviča un Inguna Riževa, tāpēc abas dalībnieces uzvarējušas kategorijā par sugu atradņu daudzveidību. Tatjana Ignatoviča uzvarējusi arī kategorijā par reti sastopamajām sugām, jo ziņojusi par lielāko populāciju visretāk sastopamajai sugai – miešķim. Renāte Kaupuža, Tatjana Ignatoviča un Inguna Riževa saņems konkursa galveno balvu – lidojumu privātā lidmašīnā pāri Gaujas ielejai. Savukārt par pētniekiem vērtīgu atradņu ziņošanu pārsteiguma balvas saņems Daiga Moroza, Juris Zariņš un Māris Lukstiņš.

Pavasara augu ziņošanas konkurss norisinājās Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstītā projekta “Inovatīvi risinājumu pavasara savvaļas ārstniecības un aromātisko augu audzēšanas tehnoloģijās un izmantošanā” Nr.1.1.1.1/18/A/043 ietvaros. To īsteno Vides risinājumu institūts sadarbībā ar Latvijas Organiskās sintēzes institūtu. Projekta mērķis ir izveidot inovatīvas tehnoloģijas deviņu savvaļas pavasara ārstniecības un aromātisko augu kultivēšanai bioloģiskos audzēšanas apstākļos to potenciālai izmantošanai medicīnā, kosmētikā, pārtikā.

Vairāk par projektu iespējams uzzināt šeit.

0